Firmamıza Ulaşan Bazı Müşteri Telefonları

Firmamıza ulaşan müşteri telefonlarından ve sıkça sorulan bazı sorular hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz. Umarız bu soruların yanıtları evinizin ya da prefabrik evinizin sistemini seçmede size daha çok yardımcı olur.

1) Daha önce bir prefabrik bina almıştım. Şimdi içinde ısınamıyoruz. Bize yardımcı olabilir misiniz?

* Prefabrik sistemlerde en çok karşılaştığımız soru bu şekildedir. Prefabrik binaların bir kısmı geçici olabileceği gibi büyük bir kısmın da insanlar 4 mevsim yaşamaktadır. Bu yüzden ısı ve su yalıtım sistemi seçiminde ekonomik nedenlerden dolayı daha ucuz olan malzeme seçimine gidilmektedir. Bu da ne yazık ki birkaç yıl içerisinde büyük sorunlara ve ilk yatırım da tasarruf gibi görünen sistemlerin gelecekte büyük israflara ve onarım giderlerine yol açmasına neden olmaktadır.

Sorunun cevabına gelirsek, firmamız ne yazık ki eski sistemlerin onarımını yapmamaktadır. Bu aşamada en akıllı çözüm, daha çok sorgulamak, daha çok hesap yapmak ve sistem seçimini baştan doğru yapmak olacaktır.

2) Daha önce aldığım prefabrik evin avansını ödemiş bulunmaktayım. Fakat sözleşmede görmediğim bazı detaylar varmış. Nakliye, yer ve duvar seramikleri, laminant parkeler, bunların kurulumu, KDV vb. birçok kalem dahil değilmiş. Firma şimdi bunları benden istiyor. Bunları verdiğim takdirde m2 fiyatı sizinkinden daha pahalıya mal oluyor. Benim aldığım prefabriği makul bir ücretle size versem, siz de bana sizin sisteminizden yapsanız olur mu?

* Böyle bir uygulamamız yok. Zaten ürettiğimiz panelleri üreten başka bir firma da yok. Ne yazık ki bazı firmalar m2 fiyatlarını ucuz gösterebilmek adına bazı kalemleri sözleşmeye dahil etmemekte ve bunları da müşteriye sözleşme imzalanana kadar anlatmamaktadır. Bu konuda dikkatli olmanızı ve hesabınızı en ince detayına kadar yapmanızı öneririz. Yalnızca ilk yatırım değil evinizin içinde yaşayacağınız uzun yılları ve faturalarınızı da düşünerek hareket etmek en doğrusu olacaktır.

c) SIP panellerinizde sunta mı kullanıyorsunuz?

* Hayır. Sunta ve OSB çok farklı iki malzeme türüdür. Her ne kadar iki levhanın hammaddesi ağaç olsa da, üretim teknolojileri, yongaların boyutları ve çeşitleri, yapıştırma teknikleri, sağlamlık ve dayanıklılıkları, neme ve suya karşı mukavemetleri oldukça farklı iki malzemedir. OSB paneller yaklaşık 60 yıldır ABD, Kanada, Rusya ve İskandinav ülkelerinde çatılarda, duvarlarda, zeminlerde, ara bölme duvarlarda vs. çok yaygın olarak kullanılan ve çok kaliteli bir malzemedir. Alanının en iyi ve en uzun ömürlü malzemesidir. Burada hemen belirtelim, birçok prefabrik firması çatılarda daha iyi bir malzemenin olmamasından dolayı OSB kullanmaktadır.

d) Ürünleri ABD'den ithal mi ediyorsunuz?

* Hayır. Bütün ürünlerimiz kendi fabrikamızda %100 yerli olarak üretilmektedir.

e) Sizden yalnızca malzeme alıp kendimiz evimizi kurabilir miyiz?

* Elbette. SIP Panel evlerin kurulumu için ihtiyacınız olan el aletleri yalnızca bir matkap ve su terazisidir.

f) Siz çatıda ne kullanıyorsunuz?

* Evinizin dış duvarlarında kullanılan sistemin aynısını çatınızda kullanıyoruz. Çünkü ısı kayıpları yalnızca dış duvarlardan değil zemin ve çatıda da oluşmaktadır.

g) Ahşap kökenli malzeme kullandığınız için bu ev cayır cayır yanar.

*

:))) Hayır. Bu sorunun yanıtı bildiğiniz gibi değil. Tam aksine ahşap evler yangında en güvenilir yapılardır. Daha geniş bilgi için https://www.yapipansip.com/prefabrik-ev-teknik-ozellikler kısmından yangın dayanımı bölümünü adresini ziyaret ediniz.

h) Diğer prefabriklerle fiyatlarınızı karşılaştırdık. Sizin ki %5-10-15 daha pahalı geliyor. Hepsi prefabrik değil mi sonuçta? Neden sizinkiler daha pahalı?

* Bu sorunun ilk yanıtı aslında (b) kısmında. Yani firmaların sizden bazı malzeme ve hizmetleri saklaması. Diğer yanıtı: Kalite ne yazık ki ucuza mal edilemiyor. Biz kendimiz ürettiğimiz ve kullandığımız malzemelerin hepsinde belirli bir standart uyguluyoruz. Ayrıca en çok dikkat çekmek istediğimiz konu ısı yalıtımı ve evinizin ilk yatırım ve kullanım ömrü boyunca size sağladığı faydalardır. Panellerin çekirdeğinde kullanılan EPS'den, kullanılan OSB'nin markasından, birbirlerine yapıştırma için kullandığımız Europoliüretan'dan tutun da, evinizin içinde kullanılan elektrik-mekanik ve ince işçilik malzemeleri, cephe kaplaması, iç duvar kaplamaları gibi birçok kalemde en iyi malzemeleri kullanıyoruz. Bu şekilde bile aradaki fiyat farkı riske atabileceğiniz kadar büyük değil. Eğer işe bu açıdan bakarsanız YapıPAN SIP size diğer bütün sistemlerden daha ucuza gelmektedir.

Bu ve bunun gibi birçok Sıkça Sorulan Soruların yanıtınıhttps://www.yapipansip.com/yapipansip-sikca-sorulan-sorular adresinde bulabilirsiniz.0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör