Evlerde Oluşan Isı Kayıpları


Standart betonarme/prefabrik evlerin duvarlarında, çatılarında birçok ısı geçiş köprüleri ve hava geçiş köprüleri bulunmaktadır. Yaz ya da kış olması fark etmez. Hangi mevsim olursa olsun evinizin bu zayıflığı sayesinde faturaları siz ödersiniz. Üstelik bu faturalar gaz ya da petrol ülkesi olmadığımız için dışarıya giden milli servet anlamına gelmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına göre Türkiye'deki konutların %90'ın da ısı yalıtımı ya yoktur ya da yetersizdir. Bu her yıl milyarlarca dolar dış ülkelere ödediğimiz ve çöpe attığımız gaz parası anlamına gelmektedir. Bu para asla geri gelmeyecektir. Çünkü zamanında alınmayan önlemler nedeniyle yalnızca ısınmak için ödediğimiz paradır ve sarf ettiğimiz gazın parasıdır.


Evinizi yeni almış olmanız ya da evi aldığınız müteahhidin mantolama yapmış olması da farketmez. Eğer mantolama tekniğine uygun yapılmadıysa ısı köprüleri zannettiğiniz gibi azalmayacaktır. Zaten 8-10 kg./m3 yoğunluktaki EPS ile dış cephede yapılan mantolamanın ısıtma/soğutma faturalarınıza dişe dokunur bir katkısı olmayacaktır.


SIP Panel evlerin size sunacağı harika özelliklerin en başında ISI yalıtımı özelliği gelir. SIP Paneller, 0.040 W/mK ısı geçirgenliği katsayısı ile;


17.4 cm. kalınlığındaki bir SIP Panel; 52 cm. Ahşabın, 60 cm. Gazbetonun, 230 cm. Tuğla Duvarın, 450 cm. Betonun

ısı yalıtım değerine eşdeğerdir.


SIP Panellerin çekirdeğinde kullanılan EPS (strafor köpük) zaten bir ısı yalıtım malzemesidir. Yapıların dış cephelerinde, mantolama olarak adlandırdığımız sistemde ısı yalıtım özelliği yüksek olmasından dolayı kullanılan bu malzemenin, yoğunluğu ve kalınlığı arttıkça ısı yalıtım özelliği de doğru oranlı artmaktadır. En düşük 8-10 DNS yoğunluğunda kullanıldığında ısı yalıtım özellikleri minimuma inmektedir. Ülkemizdeki dış cephe mantolamalarında 4-5 cm. dolaylarında kullanılan EPS'nin, ev sahiplerinin beklediği oranda ısı yalıtımı sağlamayacağı oldukça açıktır. Maliyetin önemli bir husus olduğu anlaşılır bir parametredir.


Fakat; Fayda/Maliyet kıyaslaması yapıldığında düşük kesitli ve düşük oranlı EPS'ler kesinlikle evinizin dışında kullanmak istemeyeceğiniz bir malzemedir.


SIP Paneller bu konuda da sizi düşünen, uzun vadede size kazandıran yapı malzemeleridir. YapıPAN SIP Panellerin çekirdeklerinde kendi üretimimiz olan ve minimum 16-18 kg./m3 yoğunlukta EPS kullanılır. Ayrıca dış duvarlarınızda bu yoğunluktaki EPS tam 100 mm.'dir. Kuzey kutup dairesinin -50 C'yi bulan soğuklarında 150 mm. kullanıldığı düşünüldüğünde ülkemiz kış şartları için bu kalınlık oldukça tatmin edicidir. Fakat ülkemizin güneyinde soğuk havalar değil, sıcak havalar daha çok sorun olmaktadır. SIP Paneller ISI geçirmez özellikte olduğu için SICAK ya da SOĞUK hava fark etmez. Evinizin içerisindeki hava kalitesini ve ısıyı oldukları gibi muhafaza ederler.SIP EV'lerde hem siz hem de bütçeniz koruma altındadır!

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör