Ahşap Yapıların Tercih Edilmesinin Nedenleri

Dünyaca ünlü mimar Alex De Ruke;

“Eğer 19. yüzyıl çelik, 20. yüzyıl beton yüzyılı idiyse, 21. yüzyıl da ahşap yüzyılı olacak, çünkü; ahşap yapı doğanın test ettiği ve onayladığı en mükemmel yapı sistemidir’.

AHŞAP YAPILARIN TERCİH EDİLMESİNİN NEDENLERİ

Ahşabın ağırlığı az olduğundan temele binen yük de azdır. Doğal üründür ve çevre dostudur. Ahşap yenilenebilir, sürdürülebilir malzemedir ve yeniden kullanılabilir. Karbon tutucu özelliği vardır. Depreme dayanıklıdır. Yangın dayanımı sanılanın aksine yüksektir, karbon tabakası oluşturur ve yanma hızını yavaşlatır. Ahşap malzeme üretiminde enerji tüketimi çok düşüktür. Sağlam bir malzemedir. Ahşap malzemeler farklı iklim koşullarına dayanabilir. Ahşabın montajı insan gücü ile yapılabilir. Ahşap çok katlı bir yapı malzemesidir. Montajdan sonra tam yükleme yapılabildiği için sağlamlığı yapılırken test edilebilir. Ahşap yapılar söküldüğünde daha az kayıp ile yeniden kurulabilir. Ahşabın onarım ve plan değişikliği kolaydır. Çevre ile uyumlu olması sayesinde yüzyıllar boyu varlığını sürdürebilir. Enerji dostudur. Ahşap bir evi ısıtmak için çok az enerji harcanır. Dönüşümlü bir yapı malzemesidir. Çevreyi kirletmez, atık oranı çok azdır. Ahşap; çelik, taş ve beton ile uyum bir şekilde kullanılabilir.

Ahşabı ve teknolojiyi birleştiren SIP Panellerin dünyadaki kullanım oranı her yıl %5-10 oranında artmaktadır.


https://www.aimsaddergisi.com/yeni-insaat-yaklasimlari-ile-ahsaba-gun-dogacak/?fbclid=IwAR3b5H5nFB90thEibDRx97KjukJmtMRWKRFxwXQLjpuN5i5qckDU8bLlB0A


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör