10 Yılda Kendini Amorti Eden Evlerin Hikayesi


1997 yılında "RJT Development" adındaki bir firma Kaliforniya eyaletinin San Diego kasabasında yaklaşık 350 adet villa inşa etmiştir. ABD'de yıllardır kullanılmakta olan SIP Panellerle inşa edilen bu evler (Crown Hills) müteahhit firmaya yapım aşamasında olağanüstü bir hız kazandırmış ve firma aylık 10 adet ev teslim etmiştir. (1997 yılının şartları düşünüldüğünde bu hız gerçekten inanılmazdır.) Günün şartlarında her bir ev diğer geleneksel ahşap çerçeveli evlerden 1.600$ daha fazlaya malolmuştur. Fakat bu evler yapım aşamasının üzerinden çok geçmeden yatırımcılarına çok büyük avantajlar kazandırmıştır.


Şöyle ki;


Üzerinden 5 yıl geçtikten sonra RJT firması bu evlerle ilgili bir "ISITMA-SOĞUTMA" maliyet analizi çıkarmış ve civardaki diğer evlerle kıyaslamasını yapmıştır. Verileri San Diego Gaz ve Elektrik firmasından toplayan yetkililer, SIP Panel evlerin aylık faturalarının ortalama 53.56$ olduğunu görmüşlerdir. Civardaki diğer evlerin ise aylık fatura ortalamaları yaklaşık 125 - 135$ arasındadır. Bu durumda SIP Panel evlerin 1.600$'lık ek bütçesi yalnızca fatura maliyetlerinden kendini 2 yılda geri kazanabilmiştir.


Bu araştırmadan birkaç yıl sonra gaz ve elektrik tarife ücretlerine eklenen zamlarla birlikte Crown Hills sakinleri ortalama 160$, civardaki diğer evler ise ortalama 400$ fatura ödemeye başlamışlardır. Artan maliyetler neticesinde SIP Panel ev sahipleri 10 yıl gibi kısa bir sürede evlerini amorti etmeyi başarmışlardır.


SIP Panel evler sizi ve bütçenizi korur.


İlgili haber: https://www.premiersips.com/another-example-where-sips-saved-homeowner-money/

İlgili Villaların Web adresi: http://www.crownhills.org/about-us/history/


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör