ÇELİK, AHŞAP ve YANGIN


22.04.2019'da Antalya'da, plastik bidon üretilen fabrika, trafodan çıkan yangında kül oldu.

https://www.haberturk.com/…/68522419-plastik-fabrikasi-yang…

YapıPAN SIP olarak fabrika sahiplerine büyük geçmiş olsun diyoruz, çünkü sözü geçen fabrika bizim SIP panel fabrikamıza yaklaşık 1 km. uzaklıkta. Yani komşu sayılırız.

Olay, saat 16.00 sıralarında Kepez ilçesi Zeytinlik Mahallesi'nde meydana geldi.

Fabrikadaki yangın, yaklaşık 2,5 saat sonunda kontrol altına alındı. Yangında çatısı çöken 900 metrekarelik fabrika tamamen kullanılmaz hale geldi. Olayda fabrika yakınlarındaki seralarda da hasar oluştu.

Resimlerde de görüleceği üzere (bazı resimleri kendimiz çektik) yangına karşı yalıtılmayan çıplak metal ve çelik, yangında can ve mal güvenliği için uygun bir malzeme değildir. Yapısal çeliği yangına karşı yalıtımlı hale getirmek ise çok önemli bir maliyet getirir.

Çelik, daha önceki paylaşımlarımızda da ele aldığımız gibi, 200 - 250 C'den sonra mukavemetini ve formunu hızla yitirmeye başlar ve 500 - 550 C'den sonra artık çelik elemanlar akmaya, çökmeye başlar. Zaten en kötü yangın bile en çok 1.093 C'ye ulaşır (genelde 600-900). Bu nedenle, yangına karşı yalıtımı yapılmamış bir çelik elemanın ısıya karşı dayanabileceği maksimum süre 60 dk. ile sınırlıdır. Genelde bu tip yangınlarda 15 dk.'yı geçmemektedir. (Türk Yapısal Çelik Birliği'nin https://www.tucsa.org/en/celik_yapilar_yazi.aspx?yazi=258 web sitesinden aldığımız grafiği resimlerde görebilirsiniz.

Ayrıca düşük kesitli çelik elemanlar yangına daha çok dayanır fakat geniş alanlı ve ince elemanlar çok çok daha az dayanır (standart prefabrik evlerin çatılarında kullanılan galvaniz sac gibi).

SIP Paneller ve ahşap ise yangın anında can ve mal güvenliğiniz için uygun bir malzemedir, ÇÜNKÜ OSB ve ahşap kömürleşerek (resimlerdeki ahşap palette görüldüğü gibi) formunu kaybetmeden ve çökmeden önce daha çok zaman kazandırır. SIP Panel yapıların aynı sıcaklıktaki yangına dayanım oranı minimum 80 dk.'dır. Ayrıca SIP Panellerin ve ahşabın yangına karşı daha korunaklı hale getirilmesi (180 dk.ya çıkarılması) gibi önlemler çeliğe göre daha ucuz ve pratiktir.

Yangın genelde 600 - 800 C'ye ulaşmışsa artık geri dönülemez bir noktaya ulaşmıştır ve standart prefabrik yapınızın çökmesi hemen hemen kaçınılmazdır.Bu durumda geriye tek bir önemli husus kalmaktadır: Can güvenliğiniz ve yapınızın içerisinde birincil derecede kurtarmak istediğiniz eşyalar. İşte SIP Panel yapılar size gereken zamanı verecektir ve aynı zamanda ortaya çıkan duman, çelikten çıkan dumandan daha az zararlıdır.

Kendi çektiğimiz resimlerde, aynı yangından formunu kaybetmeden çıkan ahşap bir palet görmektesiniz.

Fabrika sahiplerine yeniden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Gelecek SIP Panelde!

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör